Search
Close this search box.

Две награди за нашиот театар на МТФ “Војдан Чернодрински”

Две награди за нашиот театар на МТФ “Војдан Чернодрински”

На 49 издание на МТФ”Војдан Чернодрински” прилепскиот театар се закити со две признанија. Наградата за машка епизодна улога замина во рацете на Андон Јовановски за улогата на Бретшнајдер во претставата ,,Швејк во втората светска војна,, во режија на Мартин Кочовски.

Наградата за рекламен материјал во истоимената претстава му беше доделена на Владимир Ѓорѓијоски. 

ЗА НАС

Националната Установа Центар за Култура “Марко Цепенков“ Прилеп цели 40 – ет години го создава, чува и негува богатото културно наследство, вткаено во сопствениот подем, во растот на градот кој неуморно покажува и докажува дека раѓа и одгледува писатели, сликари, актери, музичари, слободоумни луѓе со визија.

Повеќе Артикли..

Зачленете се за НовостиБидете секогаш во тек со новите случувања