Search
Close this search box.

Седмица богата со културни настани

 

Седмица богата со културни настани


Стотина матуранти од СОУ во Прилеп, како и врсниците од повеќе европски земји се вклучија во европскиот квадрил танц. Танцуваа на звуците од операта „Лилјакот” од Штраус во фоајето на Центарот за култура и симболчно го одбележаа своето полнолетство.

Традиционалната средба на пензионерите од земјава, годинава помина во знакот на одбележувањето на 35 годишнината од КУД „Пензионер”. Со богата културно уметничка програма, пензионерите славеа и се дружеа.

Во НУЦК „Марко Цепенков” се одржа изборот за НАЈ ученик, наставник, одделение и ОУ за учебната 2009/10 година.

Младинското драмско студио се подготвува за учество на годинечниов ДАФ во Кочани. Со претставата „Скица за гоблен од Палјачо” од Трајче Крстески во режија на Саша Нацовски . Во конкуренција од 16 аматерски театарски проекти, МДС ќе настапи во среда, 2 јуни.

 

ЗА НАС

Националната Установа Центар за Култура “Марко Цепенков“ Прилеп цели 40 – ет години го создава, чува и негува богатото културно наследство, вткаено во сопствениот подем, во растот на градот кој неуморно покажува и докажува дека раѓа и одгледува писатели, сликари, актери, музичари, слободоумни луѓе со визија.

Повеќе Артикли..

Зачленете се за НовостиБидете секогаш во тек со новите случувања