Search
Close this search box.

Шпанци и Данци пееа на плоштадот Александрија

Шпанци и Данци пееа на плоштадот Александрија

Данска група  ” Kynnes kabala и шпанската Офир приредија вистинско музичко изненадување. На 21 јули 2012 на плоштадот Александрија одржаа извонреден концерт во рамките на манифестацијата Цело лето културно лето што ја организираше Центарот во соработка со општина Прилеп.Данската Kynnes kabala е група формирана во 2009 година од пејачката и текстописец Марија Куне, која ја проучувала сложеноста на македонското народно пеење. Групата одржала бројни концерти, вклучувајќи го појавувањето на СПОТ фестивалот во Архус, 2011 година. Нивниот деби албум  ” Hvidovrevej ” издаден е март 2011.

Шпанската група ” Офир е создаден од зачетокот на October eguus и  е култен авант џез рок бенд во Европа со гитаристот и композитор Анхел Онталва. Пеат сафардска музика која никого не го остава рамнодушен. Текстовите и мелодиите им се наследство од давнина, но аранжманите и ритамот се современи. Офир во Македонија дојдоа со проектот Офир, патување од Сефардите до Монастирпосветен на македонските сефардски Евреи и нивната музика.

ЗА НАС

Националната Установа Центар за Култура “Марко Цепенков“ Прилеп цели 40 – ет години го создава, чува и негува богатото културно наследство, вткаено во сопствениот подем, во растот на градот кој неуморно покажува и докажува дека раѓа и одгледува писатели, сликари, актери, музичари, слободоумни луѓе со визија.

Повеќе Артикли..

Зачленете се за НовостиБидете секогаш во тек со новите случувања